Korea Południowa, położona na Dalekim Wschodzie, do niedawna była mało znana, jednak hallyu, jak określa się koreańską falę, jaka nastąpiła wraz ze wzrostem popularności muzyki popowej pochodzącej z tego kraju, sprawiła, że coraz więcej osób jest ciekawych tego kraju, który również przeszedł wiele w swojej historii i który mimo wielu przeszkód na przestrzeni wieków stał się obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie państw na świecie. Muzyka i postęp technologiczny to jednak nie wszystko, co może tu przyciągnąć.
Kraj BTS i kimchi
Tym, z czego bez wątpienia słynie Korea Południowa, jest zespół BTS (skrót od Bangtan Boys) składający się z siedmiu utalentowanych mężczyzn oraz kimchi – fermentowana, pikantna kapusta pekińska. Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej – Korea Południowa to również osobna kultura, język i tradycja, która mimo postępu nie znika, lecz wciąż jest pielęgnowana, a do tego stanowi jedynie ułamek fascynujących faktów, jakie warto znać.
Warszawska Praga Północ – poznaj 6 wyjątkowych ciekawostek o jednej z najstarszych dzielnic stolicy!
Ciekawostki o Korei Południowej
Korea Południowa może wydawać się Polakom krajem bardzo odległym i egzotycznym, to jednak nie powinno stanąć na przeszkodzie, by poznać kilka ciekawostek.
1) Najbardziej zaskakujące może być to, że Koreańczycy są o rok starsi od Polaków – to znaczy osoby urodzone w 1994 roku, w 2021 roku obchodzą 28, a nie 27 urodziny. Wynika to z tego, iż okres ciąży również jest brany pod uwagę jako czas życia człowieka, z tego też wynika ten jeden rok dodawany więcej.
2) W Korei Południowej istnieje miejska legenda, która zaczęła się wiele lat temu, że wentylatory włączone podczas snu w pokoju z zamkniętymi oknami i drzwiami mogą spowodować śmierć. Uważa się, że wentylator może obniżać temperaturę ciała i powodować hipotermię (nienormalnie niską temperaturę ciała).
3) Korea Południowa i Północna wciąż oficjalnie pozostają w stanie wojny.
4) W Korei Południowej używana jest honoryfikacja, co oznacza, że do osób starszych zwracać należy się z szacunkiem, kłaniać i używać odpowiednich określeń.
5) Dla Koreańczyków cyfra „4” jest pechową cyfrą. Wynika to, iż jej brzmienie w języku koreańskim przypomina słowo „śmierć”. To dlatego w koreańskich windach zamiast cyfry „4” na określenie piętra pojawia się litera „F”, która wyglądem przypomina cyfrę, m jednak inną wymowę.
6) Korea Południowa znana jest z przeprowadzania największej liczby operacji plastycznych.
7) W aglomeracji Seulu, czyli w stolicy i na jej obrzeżach, żyje 25 milionów Koreańczyków – czyli prawie połowa całej ludności kraju!
8) Samsung jest jednym z największych technologicznych firm na świecie i ma siedzibę w Seulu — firma odpowiada za jedną piątą dynamicznie rozwijającej się gospodarki kraju, co jest niemałym wyczynem. Jednak w wielu krajach Samsung znany jest tylko z najnowocześniejszej technologii telefonów komórkowych. W rzeczywistości odpowiadają także za tworzenie nowoczesnych i niezawodnych samochodów pancernych między innymi dla wojska oraz sprzętu medycznego.
9) Podczas gdy większość krajów zachodnich ma przynajmniej pewne przepisy określające, gdzie można i nie wolno pić w miejscach publicznych, Korea Południowa mocno wierzy w wolność picia, gdzie tylko chcesz. Problemu nie sprawia nawet picie w autobusie.
10) Chociaż Korea Południowa jest demokracją, rząd nadal ma wpływ na to, na co można, a na co nie można patrzeć podczas korzystania z Internetu w tym kraju. Obejść to można, korzystając z zapory proxy.
11) Kimchi kojarzy się z pikantną kapustą pekińską, jednak na dobrą sprawę w Korei Południowej występuje około 250 odmian kimchi – właściwie każda gospodyni domowa ma na nie swój własny przepis.
12) „Czy dobrze jadłeś?” to powszechne powitanie w Korei Południowej, używane w sposób, w jaki Amerykanin może zapytać „Jak się masz?”.
13) Studenci z Korei Południowej muszą przystąpić do egzaminu wstępnego na uniwersytet, znanego jako sooneung. W dniu testu przyjaciele i rodzina zbierają się w szkołach średnich, aby rozdawać słodycze i życzyć uczniom powodzenia.
14) Pierwsze na świecie laboratorium astronomiczne, Obserwatorium Cheomseongdae, znajduje się w Korei Południowej. Zostało zbudowane w VII wieku w Królestwie Silla.
15) Czerwony atrament jest uważany za pechowy w Korei Południowej. Napisanie imienia osoby w tym kolorze oznacza, że osoba nie żyje lub wkrótce umrze.