Okres ciąży jest jednym z najważniejszych w życiu kobiety, nie tylko ze względu na fakt przygotowania się do macierzyństwa. Ten czas to również szereg wizyt lekarskich, podczas których przyszła mama przechodzi przez wiele nowych doświadczeń i spotyka różnych pracowników służby zdrowia. Jednym z kluczowych zawodów medycznych jest tu funkcja położnej. Ale jakie są jej kompetencje? Jak dokonać wyboru środowiskowej położnej? Czy korzystanie z usług prywatnej położnej podczas porodu jest dobrym pomysłem? Zapraszamy do zapoznania się z tematem!
Począwszy od kobiety mającej na swoim koncie kilka porodów, która pomagała innym przy narodzinach, poprzez akuszerki – specjalistki od przyjmowania porodów we wsiach i miastach, aż do współczesnej regulacji prawnej zawodu położnej i stworzenia specjalistycznego kierunku studiów – położnictwo. Po zakończeniu studiów i zdaniu egzaminów teoretycznych oraz praktycznych, osoba uzyskuje dyplom dający uprawnienia do wykonywania zawodu położnej lub położnego. Ciekawostką jest, że położna ma prawo prowadzenia ciąży o normalnym przebiegu na równi z ginekologiem-położnikiem. Ciąże wysokiego ryzyka są jednak poza jej zasięgiem i wymagają większych umiejętności.
Co więc dokładnie robi położna? Jej zadania nie ograniczają się tylko do opieki nad przyszłą mamą. Jest istotnym członkiem zespołu medycznego, który dba o zdrowie reprodukcyjne kobiet na każdym etapie ich życia. Warto podkreślić, że położna to zawód samodzielny, niezależny od lekarzy – specjalistka ta współpracuje z nimi dążąc do zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej.
Jakie jeszcze obowiązki ma położna? Jej zakres działania jest naprawdę obszerny. Położna pracuje na sali porodowej, gdzie przyjmuje porody; na oddziale położniczym, opiekując się matką i nowo narodzonym dzieckiem; na oddziale Patologii Ciąży, dbając o pacjentki w ciąży zagrożonej lub z powikłaniami i chorobami okołoporodowymi; na oddziale neonatologicznym, troszcząc się o wcześniaki i noworodki wymagające hospitalizacji; na oddziale ginekologicznym, opiekując się kobietami z chorobami narządów rodnych i po operacjach ginekologicznych; a także pracuje w przychodniach POZ, szkołach rodzenia, a niektóre prowadzą prywatną praktykę położniczą.