Pasożyty ludzkiego układu trawiennego, takie jak glista ludzka, owsiki, wąsogłówka czy węgorek jelitowy, mimo wysokiego poziomu higieny, nadal nie są rzadkością. Możemy wykryć ich obecność w naszym organizmie za pomocą testów krwi lub analizy stolca na obecność pasożytów. Przeważnie zdecydowanie na wykonanie takich badań wynika z występowania symptomy zakażenia, takie jak utrata apetytu, przewlekłe dolegliwości brzuszne czy szkripanie zębami u dzieci. Jak prawidłowo pobrać próbkę do analizy i zinterpretować wyniki testu kału na obecność pasożytów?
Ludzki układ pokarmowy w stanie zdrowia nie powinien być siedliskiem dla żadnych pasożytów. Jeśli jednak takowe się tam pojawiają, najczęściej jest to wynikiem konsumpcji żywności skażonej jajami pasożytów. Jak najbardziej pospolite są infekcje wywołane przez robaki – płaskie lub okrągłe. Robaki płaskie to między innymi tasiemce – uzbrojone, nieuzbrojone, bruzdogłowiec szeroki czy tasiemiec bąblowcowy. Z kolei do robaków okrągłych zaliczamy:
- glistę ludzką,
- owsiki,
- wąsogłówkę,
- węgorka jelitowego.
Zdecydowanie rzadziej występują infekcje wywołane przez pierwotniaki – wówczas diagnozowane są choroby takie jak pełzakowica czerwonki, którą można się zarazić poprzez konsumpcję zanieczyszczonej wody lub żywności, oraz lamblioza, spowodowana przez wiciowca jelitowego. Zakażenie tym ostatnim pasożytem może nastąpić w wyniku spożycia skażonej żywności lub przez kontakty analne. Możemy odkryć ich obecność w naszym organizmie dzięki badaniu krwi na obecność pasożytów lub poprzez analizę kału.
Kluczowym powodem do przeprowadzenia testu kału na obecność pasożytów (badanie parazytologiczne) jest podejrzenie infekcji powodowanej przez te organizmy. Symptomy mogące sugerować zakażenie pasożytami układu trawiennego to między innymi utrata masy ciała, bladość skóry i cienie pod oczami.
Jeżeli mówimy o pasożytach, symptomy, które powinny skłonić nas do zdecydowania się na analizę kału, to również:
- utrata apetytu lub intensywne uczucie głodu,
- wysypka skórna, swędzenie, obrzęki twarzy, kaszel, łzawienie oczu,
- niespokojny sen,
- przewlekłe dolegliwości brzuszne,
- hiperaktywność,
- szkripanie zębami u dzieci, obgryzanie paznokci,
- irytacja i płaczliwość u dzieci.
Dodatkowo analiza stolca na obecność pasożytów jest wykonywana u domowników, jeśli przynajmniej jedna osoba ma w swoim organizmie pasożyty układu trawiennego lub występują symptomy tasiemca, glistnicy czy owsicy. Poza tym testy na owsiki są przeprowadzane u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.