Rodzicielskie świadczenie uzupełniające w 2025 – czy możemy oczekiwać podwyżki?

Świadczenie uzupełniające dla rodziców to forma finansowego wsparcia, które jest dedykowane osobom ceniącym rodzinne wartości ponad karierę zawodową. Jest to szczególnie ważna pomoc dla osób wychowujących co najmniej czworo dzieci w ramach dużej rodziny. Co roku świadczenie to podlega procesowi waloryzacji. Poniżej dowiesz się, kto może ubiegać się o taką pomoc i jak złożyć stosowny wniosek.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające skierowane jest do osób, które przekroczyły wiek emerytalny, czyli 60 lat dla płci żeńskiej i 65 lat dla płci męskiej. Istotnym kryterium, które musi zostać spełnione, aby otrzymać wsparcie, jest posiadanie co najmniej czterech dzieci. Świadczenie mogą uzyskać zarówno matki, jak i w wyjątkowych okolicznościach ojcowie, którzy podjęli się opieki nad potomstwem.

Taką formę pomocy mogą otrzymać wyłącznie osoby zamieszkujące Polskę przez minimum 10 lat po ukończeniu 16. roku życia. Pomoc ta jest dedykowana tym, którzy z powodu poświęcenia swojego życia rodzicom, nie nabyli prawa do emerytury lub ich emerytura jest poniżej minimum.

Wartość świadczenia uzupełniającego dla rodziców odpowiada najniższej emeryturze, a od marca 2024 roku wynosi 1780,96 złotych. Osoby otrzymujące niższe świadczenia mogą ubiegać się o dopłatę do wysokości minimalnej emerytury. Co istotne, kwota ta podlega corocznym zmianom w ramach procesu waloryzacji, co sugeruje wzrost świadczenia w 2025 roku.

Aby złożyć wniosek o świadczenie, należy zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek powinien zawierać informacje na temat dzieci oraz szczegółowe oświadczenie dotyczące sytuacji materialnej i rodzinnej.

Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeszkody, które mogą uniemożliwić otrzymanie świadczenia, nawet jeśli spełniasz wszystkie kryteria. Świadczenie nie jest przyznawane osobom pozbawionym praw rodzicielskich oraz tymczasowo aresztowanym lub odbywającym karę pozbawienia wolności.