Ćwiczenia z profilaktyki żylaków nóg - jak zapobiec chorobie? - 1 2024

Ćwiczenia z profilaktyki żylaków nóg – jak zapobiec chorobie?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zmagają się z problemem żylaków, pomimo że są to głównie panie, które cierpią na tę chorobę. Zastawki w naszych żyłach potrafią niekiedy działać nieprawidłowo, co prowadzi do pojawienia się żylaków. Szereg czynników ryzyka przyczyniających się do wystąpienia zmian naczyniowych to: geny, stanie w pracy przez długie godziny, brak aktywności fizycznej oraz nadwaga. Objawy żylaków obejmują uczucie ciężkości, mrowienie i opuchliznę nóg. Aby zapobiegać progresji choroby, kluczowe jest regularne wykonywanie ćwiczeń.

Żylaki nóg to poszerzone i wydłużone żyły powierzchowne kończyn dolnych, które są łatwo dostrzegalne, a ich barwa oscyluje między odcieniami niebieskiego i fioletu. Czasami pacjenci mogą je wyczuć pod palcami. Najbardziej typowe miejsca ich występowania to golenie i stopy. Choroba zwykle ujawnia się najmocniej po ukończeniu 40 lat życia i częściej dotyka kobiety.

Zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek żylnych są główną przyczyną choroby. Zastawki te mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi transportowanej do serca. Przewlekła niewydolność żylna prowadzi do poszerzenia żył, co z kolei skutkuje zmianami naczyniowymi – rozciągnięciem ścian żył. Pacjenci określają poszerzone naczynia żylne jako żylaki. Choroba ta rozwija się najczęściej przez wiele lat. Pierwszymi objawami są tzw. pajączki naczyniowe, które widoczne są na udach, w okolicach kostek i goleni. To najczęściej pierwszy symptom niewydolności żylnej. Z czasem dołączają nieprzyjemne skurcze łydek, uczucie ciężkości nóg i mrowienie.

Objawy towarzyszące żylakom to m.in.:

– uczucie ciężkości nóg,
– odczucie zmęczenia, drętwienia nóg i mrowienia w nogach,
– ból nóg wzdłuż przebiegu żył,
– miejscowy obrzęk i nieznaczne powiększenie obwodu podudzia,
– uczucie rozpierania i skurcze łydek (nasilają się w nocy),
– zwiększone napięcie skóry,
– opuchlizna nóg, zwłaszcza pojawiająca się późnym popołudniem i wieczorem,
– owrzodzenie podudzi (objaw znacznego zaawansowania choroby).

Brak ruchu jest jednym z najważniejszych czynników, które prowadzą do rozwoju choroby żylaków. Niewystarczająca aktywność fizyczna sprzyja powstawaniu zastoju w naczyniach żylnych. Ten czynnik można jednak modyfikować i poprzez jego eliminację opóźnić rozwój choroby oraz złagodzić jej objawy. Odpowiednio zaplanowane ćwiczenia powodują, że mięśnie goleni i ud działają jak pompa mięśniowa, co sprawniej opróżnia żyły z krwi.

Regularne uprawianie sportu pozwala na zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości, które są bezspornie czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.

Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków to m.in.:

– nadwaga i otyłość,
– czynniki genetyczne,
– długotrwałe stanie lub siedzenie w pracy,
– podnoszenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów przez dłuższy czas,
– brak aktywności fizycznej,
– wysoka temperatura otoczenia i gorące kąpiele,
– siedzenie z podkurczonymi nogami,
– ciąża,
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej.