Dieta przeciwzapalna jako naturalna metoda łagodzenia objawów chorób autoimmunologicznych - 1 2024

Dieta przeciwzapalna jako naturalna metoda łagodzenia objawów chorób autoimmunologicznych

Jeżeli doświadczasz nieprzyjemnych skutków reumatyzmu lub endometriozy, dieta przeciwzapalna mogłaby okazać się dla Ciebie cenna. Ten specjalny sposób odżywiania ma na celu łagodzenie lokalnych stanów zapalnych, które są często obecne w wielu powszechnych chorobach, w szczególności tych o podłożu autoimmunologicznym. Dieta przeciwzapalna nie jest chwilowym trendem modnym tylko w pewnej grupie osób – jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe, a przestrzeganie jej zasad może znacząco poprawić komfort życia pacjentów. Wskazujemy, jak zastosować proste zasady diety przeciwzapalnej, jakie produkty wykluczyć z jadłospisu, a jakimi wręcz zajadać się bez umiaru.

Stan zapalny może przyjmować różne formy – od niewielkiego zaczerwienienia wokół rany po poważny obrzęk i ból stawów czy węzłów chłonnych. To więcej niż tylko nieprzyjemny dyskomfort – przewlekłe zapalenia mogą prowadzić do rozwoju takich stanów jak otyłość, zespół metaboliczny, choroby serca, a także nowotwory i choroba Alzheimera.

Nie istnieje jeden konkretny model diety przeciwzapalnej. Jest to raczej zestaw medycznie uzasadnionych zaleceń, które w wielu aspektach pokrywają się z zasadami diety śródziemnomorskiej, nordyckiej oraz diety DASH, które są uważane za najzdrowsze na świecie. Szczegółowe informacje na temat diety przeciwzapalnej można znaleźć w wielu książkach poświęconych temu zagadnieniu. Chcielibyśmy jednak przedstawić kilka kluczowych założeń tej diety, które pomogą Ci skomponować własny jadłospis.

Dieta przeciwzapalna została stworzona z myślą o jelitach, tarczycy, stawach i innych częściach organizmu, które mogą cierpieć z powodu stanów zapalnych. Interwencje dietetyczne są jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów wspierania zdrowia. Współcześnie wiadomo, że składniki pokarmowe mają duży wpływ na procesy fizjologiczne w organizmie. Dlatego dieta przeciwzapalna promuje spożywanie naturalnych produktów bogatych w substancje łagodzące stany zapalne, a zaleca unikanie wysoce przetworzonej żywności zawierającej cukry, tłuszcze, konserwanty i inne składniki zaburzające równowagę fizjologiczną organizmu.

Dieta przeciwzapalna może pomóc w wielu schorzeniach. Dowiedziono, że przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, znane jako Hashimoto, reaguje bardzo korzystnie na zmianę sposobu odżywiania. Badania opublikowane przez amerykańskich naukowców w 2019 roku wykazały, że eliminacja pewnych składników z diety może znacząco obniżyć poziom reaktywnego białka CRP, które jest głównym markerem stanów zapalnych.