Głęboki świat świadomych snów – zrozumienie fenomenu pełnej kontroli nad senną rzeczywistością

Świadomy sen to fascynujące doświadczenie, które daje możliwość manipulowania sennym uniwersum, jednocześnie zachowując pełną klarowność myśli. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, czym dokładnie jest świadomy sen, jakie korzyści przynosi i jakie techniki jego praktykowania są najczęściej stosowane. Zapraszamy do poznania tajemniczych zakamarków ludzkiego umysłu!

Termin „świadomy sen” odnosi się do zjawiska, które w literaturze naukowej jest określane jako lucid dream (LD). Charakteryzuje się on tym, że sen można kontrolować. Zwykle występuje podczas fazy snu REM i szacuje się, że co najmniej 55% populacji doświadczyło takiego snu przynajmniej raz w swoim życiu.

Podczas świadomego snu, osoba śniąca ma zdolność kształtowania sennego kontekstu – podejmować decyzje, kontrolować ruchy. Ale warto pamiętać, że stopień tych umiejętności zależy od doświadczenia posiadacza snów.

Początek badań nad świadomymi snami datuje się na 1913 rok, kiedy to holenderski psychiatra i pisarz Frederik van Eeden opisał to zjawisko w swoim artykule „A Study of Dreams”. Naukowy dowód poparcia dla konceptu świadomych snów pojawił się w latach 70-tych XX wieku, a za tymi badaniami stał psychofizjolog dr Stephen LaBerge – twórca jednej z najbardziej popularnych technik świadomego śnienia.

Przyjrzymy się teraz dwóm głównym typom świadomych snów, które różnią się metodą indukcji:

WILD (Wake Inducted Lucid Dream), czyli sen indukowany jawą, w który wchodzimy bez utraty świadomości lub z bardzo krótkotrwałym jej brakiem.

DILD (Dream Inducted Lucid Dream) jest to zestaw technik, które pomagają odzyskać świadomość już podczas trwania snu. Najpierw zapadamy w sen, którego początkowo nie kontrolujemy, a potem zdajemy sobie sprawę, że wszystko to jest sen.

Świadome sny nie są jednak takie same. Mogą różnić się poziomem kontroli nad snem, intensywnością odczuwanych doznań, czy czasem trwania marzeń sennych.