Szczególnie interesujące wyniki swojej pracy przedstawiła niedawno firma Insilico Medicine. Jest to start-up, który podchodzi do problemu opracowywania leków w innowacyjny sposób, wykorzystując technologię sztucznej inteligencji. Już wcześniej firma ta mogła pochwalić się osiągnięciem sukcesów w badaniach nad leczeniem agresywnego raka wątrobowokomórkowego (HCC). Przeprowadziła też badania kliniczne nad potencjalnym lekiem na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF), co jest szczególnie znaczące, biorąc pod uwagę, że choroba ta dotyka przede wszystkim osób powyżej 50 roku życia i nie znaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa.
Osiągnięcia firmy zostały docenione nie tylko na gruncie naukowym, ale również finansowym – jej wartość rynkowa obecnie przekracza 890 mln dolarów. Insilico Medicine zdobyła też wsparcie ze strony wielu funduszy, co pozwoliło jej zebrać ponad 400 milionów dolarów na prywatnych rynkach. Dodatkowo, otrzymała grant w wysokości 0,7 mln dolarów od fundacji założonej przez Billa i Melindę Gatesów.
Start-up rozwija swoją działalność na rynkach wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Kanady i krajów Bliskiego Wschodu. W lutym 2023 r. Insilico Medicine uruchomiła w Abu Zabi Centrum Badań i Rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych.
Ostatnio start-up opublikował wyniki swoich najnowszych badań, które skupiały się na walce z rakiem piersi. W ich ramach firma analizowała białko KAT6A, które jest odpowiedzialne za rozwój tej choroby. Jest to jeden z najczęściej spotykanych czynników stymulujących rozwój raka piersi, jednak jego zablokowanie może zahamować ten proces. Najprostszą metodą jest tzw. „uśpienie komórek”, czyli sztuczne postarzenie białka, które powoduje, że komórki przestają się dzielić i mnożyć.
Firma farmaceutyczna Menarini zdecydowała się zainwestować w Insilico Medicine po publikacji wyników tych badań. Początkowo start-up otrzymał 12 milionów dolarów od spółki zależnej Stemline Therapeutics. Według najnowszych informacji, całkowita wartość inwestycji ma wynieść ponad 500 mln dolarów. Umowa zawiera klauzule dotyczące najważniejszych etapów rozwoju, regulacji i handlu, a także tantiem ze sprzedaży potencjalnego leku.