Ciąża przychodzi z wieloma zmianami, a jedną z nich jest wpływ na życie seksualne. W tym czasie, kobiety często doświadczają zwiększonego popędu seksualnego, choć ten trend może się zmieniać w miarę postępu ciąży. Warto jednak pamiętać, że intymność podczas ciąży może być tak samo satysfakcjonująca dla obu partnerów, o ile ciąża przebiega bez komplikacji. Jeżeli jednak pojawią się problemy zdrowotne, powinniśmy ograniczyć aktywność seksualną. Ale jakie sytuacje mogą skłonić nas do przerwania stosunków podczas ciąży?
Kiedy rozwija się płód, ciało kobiety przechodzi przez wiele przemian. Niektóre z nich są widoczne gołym okiem – na przykład rosnący brzuch czy wzrost apetytu. Ale wiele innych zmian dzieje się na poziomie komórkowym i molekularnym, głównie zmiany hormonalne.
Progesteron, hormon steroidowy produkowany w dużych ilościach przez jajnik matki w początkowej fazie ciąży, a potem przez łożysko, ma kluczowe znaczenie. Na przykład, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei przyspiesza krążenie krwi w narządach płciowych, zwiększając doznania seksualne. To sprawia, że przyszłe matki są szczególnie wrażliwe na bodźce seksualne podczas drugiego trymestru ciąży.
Progesteron, choć jest niezbędny do utrzymania ciąży, ma też swoje negatywne strony. Spowodowanie spowolnienia działania przewodu pokarmowego prowadzi do problemów takich jak zaparcia i refluks żołądkowo-przełykowy, czego efektem są zgaga czy nieprzyjemny smak w ustach. Takie skutki uboczne mogą wpływać na brak ochoty na seks.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na libido są częste parcia na mocz, wynikające ze zmniejszenia napięcia mięśni pęcherza. Na pragnienie intymności wpływają również emocje i obawy. Kobiety w pierwszych tygodniach ciąży, zwłaszcza te pierwszorodki, często martwią się, że seks może zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku. A tuż przed terminem porodu boją się, że stosunek może zainicjować poród wcześniejszy niż planowany. Wszystko to składa się na to, że życie seksualne kobiety w ciąży ulega zmianom. Nie możemy także zapominać o obawach partnera, że podczas stosunku może zaszkodzić płodowi.