Wyobraźmy sobie, że nie słyszymy śmiechu dziecka, ulubionej piosenki w radiu, czy osoby po drugiej stronie telefonu. Faktem jest, że nasze uszy odpowiedzialne są za przesyłanie do mózgu dźwięków i informacji o równowadze. Dlatego ważne jest, aby były czyste i zdrowe. Eksperci ds. zdrowia opracowali kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji naszych cennych uszu.
Bez dłubania
Z racji tego, że uszy są delikatne i wrażliwe, można je łatwo uszkodzić lub zranić, jeśli będziemy dłubać w środku. A to oznacza, że należy unikać używania bawełnianych patyczków do czyszczenia uszu. Stosując bawełniane patyczki do czyszczenia, oprócz uszkodzenia ucha, możemy przypadkowo wepchnąć woskowinę jeszcze głębiej.
Mycie uszu
Prawdą jest, że kanały uszne oczyszczają się samoczynnie, a woskowina nie tworzy się ani nie gromadzi głęboko w przewodzie słuchowym. Dlatego, używając wacika, jedynie pogarszamy całą sytuację. Ażeby mieć pewność, że nasze uszy są czyste, po prostu umyjmy ich widoczne części wodą z mydłem. A po oczyszczeniu osuszmy ręcznikiem.
W celu uniknięcia podrażnienia kanału słuchowego nie zanurzajmy też uszu podczas kąpieli. W niektórych rzadkich przypadkach znaczne nagromadzenie się woskowiny może wymagać profesjonalnego czyszczenia przez pracownika służby zdrowia. W przeciwnym razie wystarczy tylko zwykłe mycie uszu, aby utrzymać pożądaną higienę.
Wyciszenie
Wiele osób używa słuchawek, aby zagłuszyć dźwięki otoczenia. Jednak podczas korzystania ze słuchawek ważne jest również utrzymywanie głośności na wygodnym poziomie, zwłaszcza w przypadku słuchawek dousznych. Tym sposobem zapobiegniemy utracie słuchu spowodowanej hałasem.
Ponadto, kiedy jesteśmy w miejscach, w których hałas jest zbyt głośny, takich jak koncerty, imprezy sportowe lub kluby nocne, spróbujmy włożyć zatyczki do uszu. A jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy narażeni na głośne dźwięki przez długi czas, upewnijmy się, że robimy sobie dostatecznie dużo przerw, abyśmy mogli zregenerować się przed kolejną dawką głośnego dźwięku.
Wizyta u „uchologa”
Jeżeli wykazujemy trudności ze słyszeniem rozmów, źle rozumiemy, co mówią inne osoby albo często prosimy je o powtórzenie tego, co powiedziały, wówczas możemy doświadczać stopniowego ubytku słuchu. Dlatego poprośmy naszego lekarza o sprawdzenie uszu podczas corocznych badań kontrolnych.
Lekarz będzie w stanie określić, czy konieczna jest wizyta u otolaryngologa lub audiologa w celu przeprowadzenia dalszych badań. Nieleczona utrata słuchu wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, w tym depresją i demencją. Jeśli odczuwamy ból ucha lub zauważyliśmy zmianę słuchu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Żadnego stresu
Wysoki poziom stresu może wywołać szum w uszach, bardziej znany jako dzwonienie w uszach. Oprócz innych problemów zdrowotnych związanych ze stresem, dzwonienie w uszach przyczynia się również do trudności ze słyszeniem, braku koncentracji, problemów ze snem i potencjalnej utraty słuchu.
A jeżeli szum w uszach staje się częstszy, warto zmienić swoją rutynę, robiąc częste przerwy od forsownej aktywności i unikając nadmiernie głośnego otoczenia. Nie zapomnijmy się także skontaktować z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji, jeśli dzwonienie w uszach staje się częstym zjawiskiem.
Z powyższymi wskazówkami uzyskamy nie tylko czyste i zdrowe uszy, ale również lepsze samopoczucie. Higiena uszu – pomimo że powinna być regularna – nie zabierze nam zbyt wiele czasu. Z tego względu możemy zadbać o nasze uszy i nasz słuch, poświęcając na cały proces zaledwie kilka minut każdego dnia.