Garść orzechów to wrota do dobrego zdrowia. Z tego względu poniżej ujawniamy ich niesamowite korzyści zdrowotne. Dzięki temu będziecie mogli stworzyć dla siebie najlepszą mieszankę zdrowych orzeszków.
Pistacje
Potrzebujecie dużo białka i potasu? Pistacje są doskonałym źródłem obu tych składników. Ponadto, zawierają luteinę, która pomaga w utrzymaniu zdrowia oczu u dorosłych, a do tego są jednym z niewielu dobrych źródeł pożywienia.
Pistacje mają też mniej tłuszczu niż większość orzechów. Dobrze przyswajają sześć z ośmiu witamin z grupy B, a także wapń, żelazo, cynk i magnez. Plus, dostarczają błonnika pokarmowego. Co najważniejsze, pistacje są bogate w luteinę i gamma-tokoferol – dwa przeciwutleniacze, które mogą zapobiegać zatykaniu tętnic przez tłuszcze.
Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie to obowiązkowa przekąska dla mężczyzn. Są najbogatszym źródłem selenu – niezbędnego minerału dla zdrowej prostaty.
Oprócz białka i błonnika, orzechy brazylijskie zawierają tyle samo żelaza i cynku, co chuda jagnięcina. Wystarczą tylko dwa orzechy brazylijskie, aby uzyskać dzienną dawkę selenu. Warto nadmienić, że żadna inna żywność nie może się do tego zbliżyć.
Nerkowce
Orzechy nerkowca dostarczają odpowiedniej ilości miedzi dla zdrowej skóry i włosów. Natomiast ich wysoka zawartość cynku jest korzystna dla wszelkiego rodzaju naprawy tkanek w całym ciele.
Lista składników odżywczych nerkowców jest imponująca – białko, żelazo, błonnik pokarmowy, potas, magnez, selen i zestaw witamin z kompleksu B, które zatopione są tutaj w zdrowych tłuszczach nienasyconych. Ponadto, 50 g orzechów nerkowca ma tyle samo żelaza, co kilka kotletów jagnięcych.
Kasztany
Jeśli chodzi o tłuszcz, jest to dość dziwny orzech. Kasztany prawie nie zawierają tłuszczu. Jest to świetna wiadomość dla osób stosujących dietę niskotłuszczową.
Co więcej, kasztany mają mniej składników odżywczych niż większość orzechów, ale nie brakuje im błonnika ani potasu. A pod względem kwasu foliowego zajmują drugie miejsce wśród orzechów – zaraz za orzechami laskowymi. Odznaczają się też przyzwoitą ilością witamin B1 i B3.
Orzechy włoskie
Jeżeli chcemy mieć zdrowe serce i długie życie, wybierzmy orzechy włoskie. Są bogate w tłuszcze omega-3.
Orzechy włoskie są świetnym i wszechstronnym źródłem siedmiu z ośmiu witamin z grupy B, witaminy E, białka, błonnika pokarmowego i zbioru minerałów, w tym manganu, potasu, cynku, żelaza i wapnia.
Migdały
Migdały są doskonałym źródłem wapnia – mają dwa razy więcej wapnia niż mleko.
Do tego zapewniają doskonałe źródło białka, błonnika pokarmowego, żelaza, cynku, magnezu i witamin B2, B3 i E. Już tylko 35 g migdałów – czyli tylko 30 orzechów – zapewnia zalecane w diecie spożycie witaminy E.
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne to rośliny strączkowe, a nie orzechy. Aczkolwiek ich wartość odżywcza jest podobna. Mają więcej białka i trochę mniej tłuszczu – dobrego, nienasyconego rodzaju – niż większość orzechów.
Orzeszki ziemne bogate są w minerały, a także witaminy z grupy B i E. Stanowią jeden z najbardziej odżywczych produktów, jakie można znaleźć na naszej planecie.
Orzeszki pinii
Orzeszki pinii są bardzo zdrową pożywką dla organizmu. Mają mnóstwo żelaza, które pobudza krążenie krwi, a także mnóstwo cynku, który pobudza ruchy mięśni.
Orzeszki pinii są blisko czołówki klasy orzechów pod względem białka, błonnika pokarmowego, magnezu, manganu i potasu, rywalizując z czerwonym mięsem pod względem żelaza i cynku. Zaledwie 50 g orzeszków pinii zapewnia zalecane spożycie witaminy E.
Orzeszki makadamia
Mangan mineralny nie jest zbyt często omawiany. Jednak faktem jest, że jest to niezbędny składnik dla mózgu, kości i wątroby. Natomiast orzeszki makadamia są jego głównym źródłem.
Być może orzeszki makadamia nie są tak bogate w składniki odżywcze, jak inne rodzaje orzechów. Jednakże nadal są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, a do tego zapewniają nieco białka i dobrą ilość witamin z grupy B. Z kolei tłuszcz tych orzeszków jest tak zdrowy, jak ten w oliwie z oliwek.