Olej wiesiołkowy - niezwykłe właściwości i zastosowanie w medycynie naturalnej - 1 2025

Olej wiesiołkowy – niezwykłe właściwości i zastosowanie w medycynie naturalnej

Wielu z nas kojarzy wiesiołek jako pospolitą roślinę, której żółte kwiaty rozświetlają łany, łąki i nieużytki. Mimo swojej niepozorności, ta roślina kryje w sobie prawdziwe skarby, których wartości doceniono w przemyśle leczniczym i kosmetycznym. Najbardziej cenionym produktem pozyskiwanym z wiesiołka jest tłoczony na zimno olej z jego nasion.

Wiesiołek, mimo że jest dzisiaj gatunkiem rozpowszechnionym na całym świecie, pochodzi pierwotnie z Ameryki Północnej. W naturze występuje aż 30 różnych odmian tej rośliny, ale największe zastosowanie w przemyśle mają dwa typy: wiesiołek Lamarcka oraz wiesiołek dwuletni. W ich nasionach kryje się cenny olej, natomiast korzeń i liście wykorzystuje się w ziołolecznictwie.

Olej wiesiołkowy zawiera wiele niezbędnych dla zdrowia składników, między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (kwas linolowy i gamma-linolenowy), witaminy E i F, enzymy, polifenole, fitosterole oraz minerały: cynk, magnez, selen i wapń. To unikalne bogactwo składników sprawia, że wiesiołek jest cennym źródłem surowca wykorzystywanego do produkcji leków i suplementów diety.

Niezwykłe właściwości oleju wiesiołkowego

Chorzy na reumatyzm z pewnością docenią łagodzące działanie oleju wiesiołkowego. Jego składniki wspomagają regenerację tkanek chrzęstnych i łącznych, przyspieszają gojenie ran oraz łagodzą ból stawów i więzadeł.

Osoby starające się o szczupłą sylwetkę mogą z powodzeniem włączyć olej wiesiołkowy do swojej diety. Olej ten ułatwia spalanie tłuszczów, zapobiega ich magazynowaniu oraz wspiera proces detoksykacji organizmu.

Regularne spożywanie oleju wiesiołkowego może poprawić funkcjonowanie układu immunologicznego dzięki zawartości kwasów omega-6. Dodatkowo, olej ten działa ochronnie na układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i astmy.

Olej z wiesiołka ma również pozytywny wpływ na układ krążenia – poprawia przepływ krwi, obniża ciśnienie, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej czy udaru mózgu.

W kosmetyce olej z wiesiołka jest wykorzystywany ze względu na korzystne efekty jego stosowania na skórę, włosy i paznokcie. Ma on właściwości nawilżające, utworzy naturalną barierę ochronną dla skóry oraz pomaga zwalczać trądzik, wypryski i inne problemy skórne.

W przypadku osób pragnących mieć dzieci, olej wiesiołkowy może okazać się pomocny w poprawie płodności. Istnieją również badania sugerujące, że może on być pomocny w poprawie męskiej potencji. Dla kobiet, olej ten może złagodzić dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym i menopauzą.

Jak wykorzystać pełnie właściwości oleju wiesiołkowego?

Tłoczenie na zimno to metoda pozyskiwania oleju z wiesiołka, która pozwala zachować wszystkie cenne składniki tej rośliny. Aby nie stracić cennych właściwości oleju, nie powinien on być poddawany obróbce termicznej – smażeniu czy gotowaniu. Możemy go dodawać do sałatek lub stosować na zimno jako dodatek do potraw. W kosmetyce, olej ten najlepiej nakładać bezpośrednio na skórę lub włosy. Po otwarciu butelki z olejem, powinna ona być przechowywana w lodówce – gwarantuje to świeżość produktu na około rok.

Olej wiesiołkowy może być stosowany zarówno w celach profilaktycznych przez osoby zdrowe, jak i jako naturalne lekarstwo dla osób chorujących. Jest bezpieczny dla osób w każdym wieku, jednak przed rozpoczęciem stosowania warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.