Śmiertelne ryzyko hipotermii, czyli groźnego obniżenia temperatury ciała, przewija się corocznie w sezonie zimowym. Co roku notuje się zgon ponad stu osób z powodu tego drastycznego wychłodzenia organizmu. Jak powinniśmy reagować na sygnały hipotermii oraz jakie działania podjąć, aby zapobiec jej wystąpieniu?
Kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera, zagrożenie hipotermią staje się coraz większe. Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia i życia, polegający na drastycznym obniżeniu temperatury ciała. Dane policyjne z Polski pokazują, że każdego roku ginie kilkadziesiąt a czasem nawet ponad sto osób na skutek tej choroby. Statystyki z sezonu zimowego 2016/2017 (od 1 listopada 2016 r. do 31 marca 2017 r.) pokazują 111 zgony spowodowane wychłodzeniem organizmu. Tylko w ostatnim listopadzie utraciło życie siedem osób, które były narażone na nadmierne wychłodzenie.
Co to dokładnie jest hipotermia? Jest to choroba zagrażająca życiu, powodowana przez duże wychłodzenie organizmu, które prowadzi do obniżenia temperatury ciała o kilka stopni poniżej standardowej wartości 36,6 st. C. Organizm nie jest w stanie generować wystarczającej ilości ciepła, aby utrzymać prawidłową temperaturę. Hipotermia może nastąpić, gdy spędzimy zbyt długi czas w bardzo niskich temperaturach powietrza lub wody. To drugie jest szczególnie ryzykowne – zaledwie kilka minut w wodzie o temperaturze 4 st. C może prowadzić do utraty przytomności.