Premenopauza, znana również jako perimenopauza, jest stanem poprzedzającym menopauzę (klimakterium), której pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się kilka lat przed rozpoczęciem menopauzy. Symptomy premenopauzy mogą zacząć występować już po przekroczeniu 35 roku życia, chociaż zwykle są one zauważalne w czwartym dziesięcioleciu życia kobiety. Menopauza zaczyna się, gdy kobieta zaczyna doświadczać nieregularnych okresów, uderzeń gorąca, zaburzeń nastroju i snu oraz obniżonego libido.
Menopauzalna definicja to ostatni menstruacyjny cykl w życiu kobiety, po którym nie ma już miesiączki ani krwawienia przez następne 12 miesięcy. Menopauza przeważnie następuje około 50. roku życia kobiety.
Jednakże zanim menopauza stanie się rzeczywistością, organizm kobiety przechodzi przez szereg wstępnych zmian związanych z początkiem fluktuacji hormonalnych. Ten etap trwający kilka lat przed menopauzą jest określany jako premenopauza.
Nie ma konkretnego czasu wystąpienia premenopauzy. Według definicji podręcznikowych, okres perimenopauzalny obejmuje rok przed i po ostatniej menstruacji. Jednak początek symptomów sugerujących zmiany perimenopauzalne zależy od wielu czynników, w tym predyspozycji genetycznych danej kobiety. U niektórych kobiet wstępne zmiany mogą być odczuwalne już w wieku 35 lat, podczas gdy u innych one pojawią się dopiero na końcu piątego dziesięciolecia życia.
Okres między pierwszymi symptomami premenopauzy a pojawieniem się ostatniego miesiączka może trwać od kilku do nawet 8-10 lat, w zależności od indywidualnych predyspozycji kobiety. Doświadczenia rodzinne mogą tutaj służyć jako pewna sugestia – zazwyczaj premenopauza zaczyna się u kobiety mniej więcej w tym samym czasie co u jej matki czy starszych sióstr.