Rozwiązanie problemu żylaków nóg za pomocą ćwiczeń fizycznych - 1 2024

Rozwiązanie problemu żylaków nóg za pomocą ćwiczeń fizycznych

Powszechnie spotykanym zaburzeniem, na które cierpi wiele osób, szczególnie kobiety, jest problem żylaków. Są one rezultatem niewłaściwego działania zastawek w żyłach. Istnieją różne czynniki ryzyka prowadzące do tych zmian naczyniowych, takie jak dziedziczność, długotrwały czas spędzony na staniu, brak aktywności fizycznej oraz nadmiar masy ciała. Żylaki objawiają się poprzez uczucie ciężkości, mrowienie i obrzęk nóg. Jednym ze skutecznych środków zapobiegania ich rozwojowi jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Żylaki nóg to zjawisko charakteryzujące się poszerzeniem i wydłużeniem powierzchniowych żył dolnych kończyn. Są one dobrze widoczne i mają barwę niebiesko-fioletową. Czasem mogą być wyczuwalne dotykiem. Głównymi miejscami ich występowania są podudzia i stopy. Choroba ta rozwija się najintensywniej po osiągnięciu 40. roku życia, a kobiety są na nią bardziej narażone.

Niewydolność zastawek żylnych, które mają za zadanie zapobiegać przepływowi krwi z powrotem do serca, jest główną przyczyną tej choroby. Przewlekła niewydolność żylna prowadzi do poszerzenia tych naczyń. W rezultacie ściany żył ulegają rozciągnięciu, co powoduje zmiany naczyniowe. Pacjenci określają te rozszerzone naczynia mianem żylaków. Choroba ta rozwija się najczęściej przez wiele lat. Pierwszymi objawami są pajączki naczyniowe, najbardziej widoczne na udach, w okolicach kostek i na podudziach. To najczęściej pierwszy symptom niewydolności żylnej. Z czasem dołączają dodatkowe objawy takie jak bolesne skurcze łydek, uczucie ciężkości nóg oraz mrowienie.

Wśród objawów towarzyszących żylakom znajdują się: uczucie ciężkości nóg, zmęczenie, drętwienie i mrowienie w nogach, ból wzdłuż przebiegu żył, lokalny obrzęk i nieznaczne zwiększenie obwodu podudzia, skurcze łydek (najbardziej intensywne nocą), zwiększone napięcie skóry, opuchnięcie nóg (szczególnie występujące późnym popołudniem i wieczorem) oraz owrzodzenie podudzi (jest to objaw zaawansowanego etapu choroby).

Brak aktywności fizycznej jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do rozwoju choroby naczyń żylakowych. Niewystarczający ruch prowadzi do zastoju w naczyniach żylnych. Jest to czynnik, który można modyfikować. Poprzez jego eliminację możemy opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć nasilenie jej objawów. Odpowiednio zaplanowane ćwiczenia, które angażują mięśnie podudzia i uda, tworzą tzw. pompę mięśniową, dzięki której naczynia żylne efektywniej opróżniają się z krwi.

Regularna aktywność fizyczna pomaga również w redukcji ryzyka nadwagi i otyłości. Osoby, które są narażone na nadmiar kilogramów, mają większe ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.

Czynniki sprzyjające występowaniu żylaków obejmują: nadwagę i otyłość, geny, długotrwałe stanie, praca siedząca, długotrwałe podnoszenie i dźwiganie ciężarów, brak aktywności fizycznej, wysoką temperaturę otoczenia i gorące kąpiele, siedzenie z podkręconymi nogami, ciążę oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji.