Seksualność w okresie ciąży i wpływ zmian hormonalnych na doznania - 1 2024

Seksualność w okresie ciąży i wpływ zmian hormonalnych na doznania

Potrzeby seksualne kobiety w ciąży mogą być nawet bardziej nasilone niż normalnie, chociaż zdarzają się wahania na przestrzeni całego okresu ciąży. Wzajemne stosunki intymne mogą dostarczać satysfakcji zarówno przyszłej mamie, jak i przyszłemu tacie, pod warunkiem, że ciąża przebiega bez komplikacji. W przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych, zaleca się unikanie aktywności seksualnej. Ale kiedy i dlaczego trzeba zrezygnować z seksu w czasie ciąży?

W okresie ciąży, ciało kobiety przechodzi przez szereg zmian wywołanych rosnącym płodem. Niektóre są widoczne gołym okiem – jak powiększający się brzuszek czy zwiększony apetyt – ale większość zachodzi na poziomie molekularnym lub komórkowym. Wszystko, co obserwujemy na poziomie makroskopowym, jest wynikiem submikroskopowych zmian, głównie hormonalnych.

Progesteron to hormon steroidowy produkowany w dużych ilościach podczas początkowej fazy ciąży przez ciałko żółte matczyne jajnika, a później przez dojrzewające łożysko. Wpływa on istotnie na cały organizm kobiety w ciąży, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na lepsze ukrwienie narządów płciowych i zwiększa doznania seksualne. Stąd też przyszłe mamy są najbardziej wrażliwe na bodźce seksualne w II trymestrze ciąży. Niestety, hormony mogą również negatywnie wpływać na ciało kobiety ciężarnej i jej życie erotyczne. Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży, ale ma również swoją „ciemną” stronę. Może spowalniać motorykę przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaparć oraz refluksu żołądkowo-przełykowego, objawiających się zgagą lub nieprzyjemnym smakiem w ustach. Takie dolegliwości mogą obniżać chęci na aktywność seksualną.

Stałe odczuwanie parcia na pęcherz, wynikające ze spadku napięcia mięśni pęcherza moczowego, może również wpływać na zmniejszenie ochoty na współżycie. Dodatkowo, emocje i obawy związane z ciążą mają znaczący wpływ na życie seksualne kobiety – szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy kobieta obawia się, że seks może szkodzić płodowi, oraz pod koniec ciąży, kiedy istnieje obawa o przedwczesny poród. Wszystko to sprawia, że życie seksualne w trakcie ciąży wymaga dostosowania. Nie można też zapominać o ewentualnych obawach partnera dotyczących uszkodzenia płodu podczas stosunku.