Składniki hamujące absorpcję witaminy D: co wpływa na skuteczne przyswajanie?

Właściwe stężenie witaminy D w ludzkim organizmie jest niezmiernie istotne dla jego prawidłowego działania. Z tego powodu, nie brakuje osób decydujących się na suplementację tej witaminy. Niestety, bywa i tak, że mimo podjętej suplementacji, poziom witaminy D w organizmie nie podnosi się. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co może blokować absorpcję witaminy D?

Witamina D odgrywa wiele istotnych ról w naszym ciele, a jej odpowiednie stężenie jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Jaki udział ma witamina D w funkcjonowaniu organizmu? Przede wszystkim odpowiada za zdrowy stan kości i zębów, gdyż wspiera nasz organizm w procesie absorpcji wapnia. Dodatkowo, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu systemu immunologicznego, wspierając obronę organizmu przed różnego rodzaju infekcjami. Jest ona również niezmiernie ważna dla prawidłowej pracy mięśni.

Prowadzone badania sugerują również, że właściwy poziom witaminy D może obniżać ryzyko zachorowania na pewne choroby przewlekłe, jak na przykład różnego typu choroby serca, cukrzyca typu 2, czy niektóre nowotwory. Witamina ta może również wpływać na nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Wykazano, że jej niedobór może powodować większe ryzyko wystąpienia depresji i różnych zaburzeń nastroju.

Mimo że witaminę D naturalnie można uzyskać poprzez ekspozycję na promienie słoneczne, jest ona także zawarta w niektórych produktach spożywczych, takich jak na przykład tłuste ryby, wątróbka, ser, żółtka jajek oraz produkty wzbogacone (np. mleko, soki owocowe czy płatki śniadaniowe). Szczególnie zalecana jest suplementacja witaminy D w okresach zimowych, kiedy nasza ekspozycja na słońce jest znacznie zmniejszona.

Wszakże, często zdarza się, że pomimo podjętej suplementacji, poziom witaminy D w organizmie nie wzrasta. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Co sprawia, że absorpcja witaminy D jest utrudniona?
Proces przyswajania witaminy D może być zakłócony przez wiele czynników. Należą do nich między innymi:

Stosowane leki
Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na proces absorpcji witaminy D. Do takich leków zalicza się między innymi: środki neutralizujące kwas solny, leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak cholestyramina i kolestypol, ketokonazol, karotenoidy, a także środki przeczyszczające, neomycyna, orlistat, olej parafinowy oraz leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej.