Tabletki antykoncepcyjne - czas działania i typy pigułek - 1 2024

Tabletki antykoncepcyjne – czas działania i typy pigułek

Metodą antykoncepcji, która cieszy się dużą popularnością, są doustne tabletki hormonalne. Charakteryzują się one wysokim poziomem skuteczności. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy wiele różnych rodzajów pigułek antykoncepcyjnych. Wybór odpowiedniego preparatu powinien być dokonywany indywidualnie, z uwzględnieniem osobistych potrzeb i oczekiwań kobiety, a także w trosce o jej bezpieczeństwo. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu, warto przeprowadzić szczegółową diagnostykę i skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze najlepszych tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne są środkami, które mają na celu kontrolę urodzeń poprzez wpływanie na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Wśród dostępnych na rynku tabletek antykoncepcyjnych możemy wyróżnić pigułki jednoskładnikowe oraz dwuskładniowe. Tabletki dwuskładnikowe zawierają etynyloestradiol, który zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych i rozwojowi endometrium, oraz progestagen (gestagen), który hamuje owulację i powoduje zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do macicy i jajowodów. W obrębie grupy pigułek dwuskładnikowych wyróżniamy tabletki jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe. Pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę obu hormonów na każdy dzień cyklu, natomiast pigułki dwu- i trójfazowe charakteryzują się różnymi proporcjami gestagenów i etynyloestradiolu w każdej tabletce z określonej „fazy”, by lepiej odzwierciedlać naturalny cykl menstruacyjny.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zwane również minipigułką, zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Jego zadaniem jest hamowanie owulacji oraz zagęszczanie śluzu szyjkowego poprzez zmniejszenie zawartości wody, co utrudnia dostęp plemników do macicy. Choć skuteczność tych tabletek jest nieco mniejsza w porównaniu do pigułek dwuskładnikowych, to są one najczęściej stosowanym rodzajem antykoncepcji po porodzie, przez kobiety karmiące piersią oraz u tych, które mają przeciwwskazania do stosowania tabletek dwuskładnikowych zawierających estrogen. Minipigułkę można zastosować już bezpośrednio po porodzie, nie wpływa ona negatywnie na jakość pokarmu ani na zdrowie noworodka.