Zrozumieć proces zakwaszenia organizmu: objawy, przyczyny i metody niwelowania

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na zakwaszenie organizmu. Ten stan jest efektem zmian w pH płynów ustrojowych i może prowadzić do różnego rodzaju symptomów. Czy istnieje możliwość, aby samodzielnie zidentyfikować ten problem? Jak naturalnie przywrócić równowagę kwasową w organizmie? Przeanalizujmy to.

Co to takiego jest kwasica? Zazwyczaj nasza krew ma zbliżony do neutralnego odczyn, lekko alkaliczny, który oscyluje między 7,35 a 7,45 pH. Niestety, ten harmonijny stan potrafi ulec zaburzeniu na skutek procesów metabolicznych lub oddychania. Różne substancje, które wpływają na odczyn krwi mogą być albo przyswajane przez organizm, albo nie wydalone w sposób prawidłowy. Jeśli te substancje mają charakter kwasowy, dochodzi do zakwaszenia. Jeśli natomiast są zasadowe, obserwujemy nadmierną alkaliczność. Oba te stany są szkodliwe dla zdrowia – dlatego o utrzymanie naturalnej równowagi dbają nasze płuca, nerki oraz system buforowy, który korzysta ze słabych kwasów i słabych zasad naturalnie występujących w naszym ustroju.

Kwasica to stan, w którym poziom pH krwi jest poniżej 7,35. Ciekawym jest fakt, że jeszcze przed wynalezieniem nowoczesnych metod diagnozy, w medycynie naturalnej rozpoznawano już pojęcie nadmiernego zakwaszenia, które uważano za przyczynę wielu chorób, włączając w to nowotwory. Obecnie medycyna rozróżnia dwie formy kwasic: metaboliczną, powiązaną z metabolizmem i oddechową, związaną z problemami funkcjonowania płuc. Każda z nich ma nieco inny przebieg i różne przyczyny.

Zakwaszenie organizmu nie powinno być mylone z nadkwasotą czy innymi objawami ze strony układu pokarmowego. Problemy te dotyczą krwi i manifestują się na inne sposoby. Na przykład, kwasica nie jest tożsama z kwaśnym smakiem w ustach. Intrygujące jest to, że bardzo często przez długi czas kwasica nie pokazuje żadnych symptomów i jest diagnozowana dopiero podczas badania krwi.